Choď na obsah Choď na menu
 


stare graficke karty agp

 tieto g. karty maju 32bitový slot.ich pameť je od 4 mb až do 512 mb.

Počiatočný vývoj

AGP dynamicky alokuje pamäť počítača na ukladanie obrazu obrazovky a podporu mapovania textúrz-bufferingu and priesvitnosti. Pamäť používaná na tieto účely sa označuje (po anglicky) AGP Aperture.

AGP vzniklo v Inteli, prvýkrát bolo uvedené v chipsete pre Pentium II v roku 1997. AGP karty sú vo všeobecnosti dlhšie ako PCI karty. AGP začalo byť bežne dostupné v nasledujúcom roku, ale grafické PCI sa v obmedzenom množstve vyrabajú dodnes.

Prvá verzia AGP, dnes nazývaná AGP 1.0 alebo AGP 1x, používa 32-bitový kanál operujúci na 66 MHz s 1.5 V alebo 3.3 V napätím. Maximálny dátový tok pre AGP 1x je teda 266megabajtov za sekundu. V porovnaní so štandardnou 32-bitovou 33 MHz PCI zbernicou, ktorá je limitovaná 133 MB/s.

[upraviť]
 

Novšie verzie AGP

V roku 2004, nové verzie AGP zvyšujú tok dát dva- až osemkrát. Nasledujúce verzie sú:

  • AGP 2x, používa 32-bitov šírku zbernice, pri frekvencii 66 MHz. Efektívne je však zdvojnásobená na 133 MHz. Výsledkom je maximálny tok dát 533 megabajtov za sekundu. Voltáž je taká istá ako pri AGP 1x.
  • AGP 4x, používa 32-bitov operujúcich na 133 MHz efektívne zdvojnásobených 266 MHz, čoho výsledkom je 1066 megabajtov za sekundu. Voltáž 1.5 V.
  • AGP 8x, zdvojnásobených 266 MHz dáva maximum 2133 megabajtov za sekundu. Voltáž 0.8 V.

Poznámka: zdvojnásobenie znamená prenos dát aj pri stúpajúcej a aj pri klesajúcej hrane hodinového cyklu, namiesto prenosu iba pri nábežnej hrane. Táto technika sa nazýva po anglicky DDR.

Ďalej existujú aj AGP Pro karty. Vyžadujú vyššie napájanie a sú často dlhšie ako štandardné AGP karty (aj keď sa napájajú do AGP slotu). Tieto karty sa zvyknú používať pri akcelerácii profesionálnych aplikácií v odboroch ako je architektúra, navrhovanie rôznych súčiastok, medicína, a veľa ďalších odvetví.

[upraviť]Detaily

AGP dovoľuje efektívne využívanie pamäte, čím aj zvyšuje výkon 2D grafiky. Dokonca veľa RAID systémov pre servery bez grafickej karty využíva AGP slot ako výhodu pri priepustnosti oproti PCI.

 
 

 

PortrétPosledné fotografie


Facebook


Archív

Kalendár
<< október / 2018 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 17448
Mesiac: 190
Deň: 7